היום החשוב בשנה

תתארו  לעצמכם יהודי נאסר בבית הכלא שמרשים לו לצאת לבית כנסת רק יום אחד בשנה. באיזה יום בשנה הוא צריך לבחור, לפי ההלכה? יום שבת, יום הכיפורים, ראש השנה, או אחר?

Captaזו היתה שאלה שהובאה לדיון בקיר פייסבוק של אחד החברים שלי בימים הקרובים ליום הכיפורים, השנה. והנה תשובה מאוד בולטת מתוך "שאלות ותשובות" של רבי דוד בן שלמה בן זמרא, רב ספרדי מהדור של גירוש ספרד במאה ה-15.

שו״ת רדבז חלק ד סימן יג (אלף פז) :

שאלה ראובן היה חבוש בבית האסורים ולא היה יכול לצאת להתפלל בעשרה ולעשות המצות והתחנן לפני השר או ההגמו ולא אבה שמוע להניחו זולתי יום אחד בשנה איזה יום שיחפוץ. יורה המורה איזה יום מכל ימות השנה יבחר ראובן הנזכר ללכת לבית לבית הכנסת?

תשובה הנה ראיתי אחד מחכמי דורנו בתשובה דבר זה צלל במים אדירים והעלה חרס בידו ועל יסוד רעוע בנה יסודו. בתחלה כתב דעדיף יום הכפורים ואחר כך החליפו ביום הפורים משום מקרא מגילה ופרסומי נסא דבעינן עשרה. ואין ראוי לסמוך על דבריו. אבל מה שראוי לסמוך עליו הוא דאנן קימא לן דאין מעבירין על המצות ואין חולק בזה כלל הלכך המצוה הראשונה שתבא לידו שאי אפשר לעשותה והוא חבוש בבית האסורים קודמת ואין משגיחין אם המצוה שפגעה בו תחלה היא קלה או חמורה שאי אתה יודע מתן שכרן של מצות וזה פשוט מאד אצלי.

מכאן לומדים שעדיף לקיים מצוה קטנה היום מלחכות למצוה גדולה בעתיד, כי אולי  אלוהים לא יתן לחיות עד היום הגדול שאמור לקיים בו מצוה יותר גדולה. למרות שהרדב"ז לא מציין את הפסוק במפורש, נראה שיסוד הרהור נובע מפתגמו של בן עזאי במסכת אבות:

אבות ד,ב

בן עזאי אומר, הוי רץ למצוה קלה, וברח מן העבירה.

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized, יהדות, ספרות חז"ל, פילוסופיה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s