זכות, זכויות. כמה הרהורים.

כל שנה בתקופת ראש השנה היהודית, אני פותח בעמוד הראשון אחד מהספרים שהוריש לי מנחם מסינה. הספר הוא אחד מהקלאסים: ספר התודעה מאת אליהו כי טוב, "לדעת חוקי האלקים ומצוותיו חגי ישראל ומועדיו". בפרק הראשון, המקודש לחגי תשרי וראש השנה, אני קורא:

"כל אחד ואחד מבני האדם יש לו זכויות ועוונות. מי שזכויותיו יתירות על עוונותיו צדיק, ומי שעוונותיו יותירות על זכויותיו רשע. מחצה למחצה בינוני."

מכאן אני קופץ למילון אבן שושן וקורא את חמש ההגדרות של המילה, אותן אסכם כדלהן: א) רשות, תוקף חוקי לקניין דבר. ב) חשבון לטובת מישהו. ג) סניגוריה, הצדקה בדין, ההיפך לחובה. ד) צדקה, שכר מעשים טובים. ה) יתרון, מעלה, ברכה.

בסעיף ההגדרה השלישית, אבן שושן מביא שני ציטוטים מהמשנה:

הכל מלמדים זכות ואין הכל מלמדים חובה (סנהדרין ד,א)

והווי דן את כל האדם לכף זכות (אבות א,ו)

מה הקשר לכל זה לבין הביטוי "זכויות האדם"? מבינים שכל אדם שווה מול הדין האלהוי, אבל לא מובן מאליו שלמילה זכות יש משמעות בחוץ להגדרת הצדקה האלוהית. אפילו בתחום המשפט האנושי, האידאל של הזכות הוא תמיד נחשב ביחס לזכות שהאלוהים מעניק לאדם. לכן, נראה לי שההגדרה החילונית של המושג "זכות" היא בסופו של דבר מזיופת ומסוכנת. זכויות האדם ללא יחס לצדק אלוהי הן סוג של עבודת אלילים. וזה עוד יותר נכון בעובדה שהמושג "זכויות האדם" אינו מקבל תקבולת ברורה שהיתה צריך להיכנות "חובות האדם". כי הן בהגדרתה המשפטית-תלמודית הן בהגדרה של הצדק האלוהי נמצאים ביחד שני המושגים זכות וחובה.

המשוג הדתי בעל שני מימדים של "זכויות וחובות האדם" הוא מבוסס על ריאליה אנטרופולוגית: האדם הוא חוטא. הוא אינו ה"פראי הטוב" של ז'אן ז'אק רוסו שרק החברה עשתה ממנו רשע.

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה חיי יום יום, יהדות, נצרות, ספרות חז"ל, פילוסופיה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s