הבית העליון של רואן, בית מדרש מימי הביניים?

בית מדרש, ישיבה או בית יהודי פרטי (החוקרים לא מסכימים זה עם זה) נתגלה במסגרת חפירות שנעשו בשנת 1976 בבית משפט של העיר הצרפתית רואן. בית המשפט הופגז במלחמת עולם השניה ולקח שנים ארוכות להקימו מחדש. למעלה תמונה שצלמתי ביולי 2010. בית המדרש נמצא מתחת לקרקע והוא פתוח לביקור רק פעם בשבוע, כל יום ג' בבוקר, תחת הזמנה בלבד. צריך לפנות לאגודה הלוחמת לתחייתה של הישיבה. התגלותו של הבניין העתיק משנות 1100, נעשה על ידי החוקר האמריקאי נורמן גולב, פרופסור באנויברסיטת שיקאגו, ומומחה בכתבי יד מימי הביניים ובעיקר מבעלי התוספות בצרפת בכלל ובנורמנדיה בפרט. הוא זיהה את גיל הבניין לפי עדויות בכתבי יד לטינים ועבריים. בכתב יד עברי משנת 1150 מופיע דמות של תלמיד הרשב"ם הנכנס לישיבת רואן בבוקר. במסמך משפטי לטיני, המלך יוחנן "ללא אדמה" מבטל חובות של חמשה מלווים יהודיים, ביניהם אברהם מה"סכולה של רותומאגי" (רואן בלטינית). סכולה מתייחסת לבית לימודים יהודי. בטקסט עברי שכתב שמאול מפאליז (עיר בנורמנדיה התחתונה), המחבר מזכיר על שלושת המורים שלו שאלצם הוא למד בעיר רואן. צריך להסיק משלוש העדויות הללו את קיום ישיבה הראונית בימים אלה.

באחד הקירות של הבניין התחתי, מופיעה המילה "עליון", כפי שאפשר לראות בתמונה לעיל. על מנת לתת שם לבית מרדש זה, ייחסו את המילה הבודדת הזאת לפסוק של ספר מלכים ב, פרק ט' פסוק ח': "והבית הזה יהיה עליון כל עבר עליו ישם ושרק ואמרו על מה עשה יהוה ככה לארץ הזאת ולבית הזה" וקראו לבית "הבית העליון".

עם זאת, יש שמטילים בספק את כל המסקנות של גולב. במאמר ביקורת על מאמר וויקיפדיה על הבית העליון, אפשר לקרוא שלא ברור שצריבות בעברית בקיר אכן מתקופת ימי הביניים. יש כאלה שמניחים שהן מעשהו של הרב מרצ'יאנו שהיה באתר ביום הראשון לחקירות. הם גם טוענים שגולב זייף את השם רודס להתאמה לעיר רואן (Rouen) אך כי לפי המבקרים, שם זה מתאים לעיר רודז (Rodez) שבדרום צרפת. איזה קרדיט יש להעניק לביקורות אלו? לאגודת תייתו של הבית עליון קשורה ועדה מעדית רצינית מאוד, הכוללת בין השאר, פרופסור יום טוב עסיס בהאוניברסיטה העברית בירושלים, גד פרוידנתל, חוקר בCNRS (מכון הלאומי למחקר המדעי הצרפתי), נורמן גולב, פרופ' באוניברסיטת שיקאגו, ומיריי הדס-לבד, פרופסור באוניברסית לה סורבון, פאריס.

טרם לא קראתי את ספרו של ז'אק סילבן קליין על הבית העליון, וטרם ביקרתי במקום עצמו. אני מצפה לבדוק בעצמי אם הנחותיו של נורמן גולב סבירות  ומתאימות למציאות.

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה אמנות, ארכיאולוגיה, היסטוריה, תמונות. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על הבית העליון של רואן, בית מדרש מימי הביניים?

 1. ניקולא
  האם כבר בקרת במקום והאם קראת את הספר ?
  הוויקיפדיה מלא רוע וטפשות
  אני כן ונראה לי שקשה לדעת את האמת בוודאות אבל גולב עשה עבודה רצינית
  בברכה אביב

 2. יואל שר הגיב:

  ביקרתי ב"בית העליון" מספר פעמים בשנים 82 – 1981, ושוב לפני חודש, לרגל סימפוזיון שהתקיים ברואן על
  "היהודים בחברה ובתרבות בנורמנדיה בימי הביניים" (מאות 12 ו-13, עד לגרוש יהודי צרפת ב-1306).
  בסימפוסיון השתתף גם פרופ' נורמן גולב,
  האתר היה סגור במשך כמעט עשר שנים, בגלל בעיות של חדירת רטיבות , שגרמה לנזקים בפני האבן ואף בגרפיטי.
  ספרו של ז'ק-סילבן קליין הוא מרשים ומתועד מאד.
  לפני זמך קצר פרסם הסופר-העתונאי ז'ן-פפייר אללי רומן בשם "נוקמי הביצ העליון" (בצרפתית), שמתרחש שם ואז.
  בסימפוזיון הוקרן סרט בן 15 דקות, שהוכן במיוחד ע:י תלמידי מגמת הקולנוע בגמנסיה פייר קורניי של רואן. הבאתי ארצה עמי העתק ממנו, והוא אמור להיות מוקרן בימים 20 ו-21 בחודש זה בסינמטק ירושלים, במסגרת פסטיבל הסרט היהודי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s